شب نوشت‌هاي يك عاشق عاقل


Tuesday, July 01, 2003  

مصاحبه با فعالان پال تاك

Pal Talk يك محيط گفتگوي مجازي (اينترنتي) با امكانات گسترده صوتي و تصويري است. چند سالي مي شود كه تعدادي از ايرانيان مقيم قاره آمريكا، اروپا و نيز برخي از هموطنان ساكن ايران از اين امكان استفاده مي كنند. جدا ازبيشتر اتاقهاي گفتگوي فارسي زبان (Chat room) كه به پخش موسيقي و شوخيهاي جنسي مي پردازند، اكثر گروههاي سياسي و اجتماعي و اپوزوسيون مقيم خارج از كشور، صاحب اتاق مستقل در پال تاك هستند و بطور روزانه يا هفتگي از ميهمان هايي (گاهي صاحب نام) براي سخنراني، پرسش و پاسخ دعوت مي كنند و برنامه ها و عقايدشان را به گفتگو مي گذارند، هراز گاهي با احزاب و دسته هاي سياسي ديگر دعوا و مشاجره مي كنند، زماني ائتلاف و اخيرا” اتحاد...

پال تاك، يك نرم افزار براي chat كردن است و چت روم هايش امكانات بيشتري نسبت به ديگر تالارهاي گفتگوي اينترنتي شناخته شده ( مثل چت رومهاي ياهو، icq و...) دارند. صاحب اتاق يا ادمين (admin) از امكانات مفصلي براي كنترل بحث برخوردار است. او مي تواند به يك كاربر (user) امكان شركت در بحث هاي تالار مجازي را بدهد، به طوريكه همه كاربران حاضر در اتاق صدايش را بشنوند، تصويرش را ببينند ( اگر webcam داشته باشد) و يا نوشته هايش را بخوانند. همچنين ادمين، مي تواند تمام اين امكانات را يك به يك از كاربر سلب كند يا او را از تالار گفتگو اخراج نمايد.

تعداد زيادي كاربران فارسي زبان پال تاك، هر روز در اتاق اينترنتي مورد علاقه اشان حاضر مي شوند، در بحثها شركت مي كنند يا فقط شنونده هستند. گروهي از اين كاربران را هر ساعتي از روز كه سري به اين دنياي مجازي بزني، روي خط مي بيني. برخي از آنها، از فعالان سياسي سالهاي پنجاه و شصت هستند و وقتي پاي صحبتشان مي نشيني، مي بيني كه سالهاست روي خط زمان توقف كرده همان بحثهاي تئوريك و فرسايشي بيست- سي سال گذشته را تكرار مي كنند. دسته اي كاملا به رويدادها و تغييرات سياسي روز و ادبيات نسل جوان آشنايند و كوچكترين اتفاقات را با تيزبيني تعقيب مي نمايند. بعضي خود را نماينده يك جريان فكري/ سياسي مي خوانند در صورتيكه شايد گروه مربوطه از وجود چنين اتاقي در اينترنت بي خبر باشد. عده اي خود را هوادارمعمولي يك سازمان معرفي مي كنند، اما به نظر مي رسد كه عضو پيوسته در شوراي مركزي اين سازمان باشند.

پال تاك، پاتوق اينترنتي طيف گسترده اي از ايراني ها با گرايشهاي متفاوت فكري- عقيدتي است. در ميان كاربران مشهورش، افرادي را مي توان يافت كه عقايد ويژه و قابل توجهي در مورد اوضاع سياسي و اجتماعي دنيا و نيز كشورمان دارند. مدتها بود كه تصميم داشتم اين عقايد و نظريات را مكتوب كنم اما هربار مشغوليتهاي كاري و شخصي، مانع بود.
چند روز پيش، وقتي وارد يكي از اتاقهاي پال تاك شدم و صحبتهاي قابل توجه يكي از كاربران صاحب نام پال تاك را شنيدم، از ايشان درخواست كردم كه با هم گفتگويي دوستانه داشته باشيم. ايشان با رويي باز درخواستم را پذيرفتند و گفتگوي اينترنتي ما در فرداي آن روز انجام شد. تصميم دارم از اين بعد هر هفته ( يا هر دو هفته) در يك روز مشخص، گفتگويي با يكي از كاربران پال تاك داشته باشم و اين فرصت براي كساني كه با پال تاك آشنايي ندارند فراهم شود تا با با عقايد و نظريات عده اي از كاربران صاحب نام پال تاك- كه نماينده طرز تفكر بسياري از هموطنان خارج از مرزها هستند-آشنا شوند.

هفته آينده، اولين مصاحبه پال تاكي را با هم مي خوانيم. (اگر يك فضاي مجاني بيشتر از 5 مگابايت روي اينترنت پيدا كنم، بخشهايي از اين مصاحبه را با هم مي شنويم.)

posted by Nightly | 12:40 PM
Click
Contact
Archives
Creative Commons License